רבים מהתלמידים שמגיעים לשיעור הראשון שלהם בתופים שואלים:  מה? יש בכלל תווים לתופים?

אז כן.. יש תווים בתופים, אומנם לא בדיוק כמו כל הכלים האחרים, כלומר אין לנו את ה "דו – רה – מי". כיוון שהתופים הוא כלי יחסית מודרני לכן התווים לתופים התפתחו מאוחר יותר. משתמשים בדיוק באותם סימנים כמו כל הכלים רק המשמעות של התווים שונה. לסימון התווים למעשה יש שתי משמעויות, התו מסמן  את הצליל וגם את אורכו. את התווים לתופים כותבים על החמשה ולכל תוף יש סימון מיוחד על החמשה. התווים לתופים מסודרים לפי גובה הצליל, והתחילו עם הצליל הכי נמוך שהוא הבייסדראם ונתנו לו את המקום הראשון על החמשה. ואז הסימון של הפלור, סנר, טמטמים ומצילות.

התווים לתופים עוזרים לנו להעביר את המידע בין המוזיקאים, והדרך הכי טובה להכיר עוד ועוד שירים וקטעים מוזיקאלים היא דרך היכולת של לקרוא תווים לתופים. וכמובן שהמורה לתופים רוצה להעביר חומר לתלמיד. כאשר מתופף יודע לקרוא תווים לתופים הוא בעצם משפר את יכולתו כנגן. בכל מיני סיטואציות מוזיקליות דרוש הידע בקריאת תווים לתופים, למשל בהפקה גדולה, המתופף מקבל את התווים לתופים של השירים אותם הוא מנגן. מתופפי ג'אז לעיתים מקבלים תווים לתופים לפני החזרה וכך מתאמנים לפני.

אז האם חייבים לדעת תווים לתופים בשביל להיות מתופף?

התשובה תלויה במטרת התלמיד.

לכל תלמיד שלומד תופים יש מטרה שונה, יש כאלה שרוצים ללמוד על מנת להיות מתופפים מקצועיים ויש כאלה שבאים בשביל הכיף והנאה בלי רצון לעשות מזה קריירה. לא חייבים לדעת לקרוא תווים לתופים בשביל להיות מתופפים. אך  לימוד התווים של התופים היא דרך מצויינת של המורה להעביר לתלמיד את החומר וכך התלמיד ידע על מה צריך להתאמן בבית. בהרבה מקרים לימוד התווים לתופים היא לא מטרה, אלא אמצעי להעברת מידע. אצלנו בספלאש בית הספר לתופים כל התלמידים לומדים לקרוא תווים, אך בצורה אישית וההתקדמות איטית, כך שהתלמיד יבין ויהנה מלימוד התווים לתופים. ישנם תלמידים שפחות מתחברים ללימוד תווים בתופים אז אנחנו מלמדים בהדרגה וכל פעם קצת, מנסים להביא את הנושא של לימוד תווים בתופים בצורה קלילה, כיפית ולא מאיימת. המטרה היא ליהנות וללמוד!

לסיכומו של עיניין, חשוב ומועיל לדעת לקרוא תווים בתופים אך זה לא חובה, יש המון מתופפים מפורסמים שלא יודעים לקרוא תווים בתופים אך ויש גם המון מתופפים מפורסמים שיודעים לקרוא. לכן התלמיד צריך להבין את המשמעות בבחירה שלו האם ללמוד לקרוא תווים בתופים או שלא.

שתפו את העמוד

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב facebook

שלחו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

אפשר גם בטלפון 050-3556598